XCEL-ARC™ TIG200RZ AC/DC TIG WELDER
Please enquire at your nearest store
Pack size: 1
  • Alexandra
  • Blenheim
  • Avondale
  • Thames
  • Matamata
  • Masterton
  • Gore
  • Hornby
  • Rotorua
  • Rangiora
  • Pukekohe
  • Palmerston North
  • Whanganui
  • Whakatane
  • Westport
  • Tokoroa
  • Timaru
  • Te Awamutu
  • Taupo
  • Takaka
  • Oamaru
  • North Shore
  • New Plymouth
  • Napier
  • Mt Maunganui
  • Morrinsville
  • Invercargill
  • Hawera
  • Greymouth
  • Gisborne
  • Frankton
  • Dargaville
  • Ashburton
  • Nelson
Designed and built to our specification and manufactured in compliance to AS/NZ60974-1.
MACHINE SPECIFICATIONS
PRIMARY INPUT VOLTAGE: 230V Single Phase
SUPPLY PLUG: 15 Amps
RATED INPUT POWER (kVA): 6.9
Ieff (A): 15
RATED OUTPUT: 10~160A/26.8V | 10~200A/17.4A
NO LOAD VOLTAGE (V): 65
PROTECTION CLASS: IP21S
INSULATION CLASS: B
POWER FACTOR: 0.7
STANDARD: AS/NZ60974-1
TIG SPECIFICATIONS
TIG WELDING CURRENT RANGE: 10~200A
TIG DUTY CYCLE @ 40°C: 25% @ 200A
STICK SPECIFICATIONS
STICK WELDING CURRENT RANGE: 10~160A
STICK DUTY CYCLE @ 40°C: 30% @ 160A