Product Info
12 Amp Max Faster Charger - 20% Faster Charging*
25min charging for BSL36A18X
Fan-cooling system to protect and provide longer battery life
Cutting edge 3-way protection technology prevents battery from overcharging and overheating
Fastest charging time in succession - no need to wait between batteries
1x USB port - charges devices like smart phones
Compatible with generators
Suitable for charging ALL MULTI VOLT and 18V 'slide' type Li-ion batteries
Product Specs
AC Voltage 230V
Charging Voltage 18V / 36V