32min Rapid Charging using Fan-cooling Smart Charging technology (UC18YSL3)
Product Specs
Power Output 1080W
Voltage Multi Volt 18/36V Auto Sensing
Cell Type 18650 High Output
Recharge Cycles 1,500 with Rapid Charger (UC18YSL3(H0Z))
Cooling System Smart-tech Cooling Chassis
Recharge Time 32min with Rapid Charger (UC18YSL3(H0Z))
Battery Indicator Yes
Capacity 36V 2.5 Ah
18V 5.0Ah
Dangerous Goods Class Not Applicable
Weight 0.7kg
Non Compatible models Fully compatible with all HiKOKI 36V, 18V and Hitachi 18V slide models