HiKOKI 18V cordless 23G Pin Nailer that’s lightweight and compact and powered by HiKOKI’s Spring Drive System. The NP18DSAL delivers high stapling pin nailing, powerful nailing – drives 35mm pins with ease. The NP18DSAL shoots up to 3000 pins off a BSL1830C 3.0Ah Battery (not included).
Product Info
Compact and lightweight design for optimal operation
Powerful nailing - sinks 23G pins with ease
Fast pin nailing speeds - fires more pins per second
Smart push mechanism for a cleaner finish
HiKOKI Spring Drive System
low noise and low recoil for safe comfortable use
Accurate dial depth adjustment
Shoots up to 3000 pins with a BSL1830C 3.0Ah battery
Soft-touch handle for safe, slip-free handling
LED light for illuminating dark work spaces
Product Specs
Voltage 18V
Applicable Staples Gauge 23G
Width 0.6mm
Length 15 - 35mm
Magazine Capacity 100 pins (1 strip)
Nose Type Soft nose
Driving System Spring Drive
Cornering Nailing Performance 3.0mm
Driven Staples Per Charger* BSL1830C (Not included) 3000 Pins
Firing Mode Single Sequential
Battery Level Indicator YES On Tool
Hook Belt Hook Steel
Vibration Level 2.3 m/s2
Dimension (H x D x L) 244 x 83 x 227mm