1080W of power from a battery pack that is exactly the same size as conventional HiKOKI18V batteries. The BSL36A18X represents the absolute State of the Art power source for the future of heavy duty trade power tools.
Fully compatible with ALL HiKOKI 36V & 18V Models
Product Info
Huge 1080W Power Output Battery
High Powered 18650 lithium-ion cell structure
Intelligent circuitry changes voltage between 36V and 18V automatically
Significantly reduces heat and stress on tool components
Smart-tech Cooling Chassis, keeps cells cool under load
Bump Casing for improved impact resistance
Smart battery indicator technology
Long Life - up to 1500 recharge cycles
32min Rapid Charging using Rapid Smart Charger (UC18YSL3)
Intelligent Electronic Battery and Tool Protection
Automatic Overload Protection shuts down the tool if overload occurs
Over Discharge Protection prevents the battery from dangerous dull discharge
Overcharge Protection prevents any attempt to overcharge beyond its capacity
Onboard LED battery status and fault diagnosis
Product Specs
Power Output 1080W
Battery Type Lithium Ion
Voltage Multi Volt Powered 18V & 36V
Cell Type 18650 High Output
Recharge Cycles 1,500 with Rapid Charger (UC18YSL3)
Cooling System Smart-tech Cooling Chassis
Battery Protection Bump Casing for improved impact resistance
Recharge Time 32min with Rapid Charger (UC18YSL3)
Battery Indicator Yes
Capacity 36V 2.5 Ah
18V 5.0Ah
Dangerous Goods Class Not Applicable
Weight 790g
Non Compatible models Fully compatible with all HiKOKI 36V, 18V and Hitachi 18V slide models